13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Jsou biopotraviny opravdu zdravé nebo jde jen o marketingový tah?
Biopotraviny jsou častým zdrojem dohadů a otázek. Na jedné straně stojí názor, že jsou biopotraviny zdravější a na té druhé, že jsou úplně stejné jako normální potraviny. Jak je to snimi opravdu a jaké o nich kolují mýty pro vás zjistil QAP.
Ať už jste odpůrci či příznivci biopotravin, občas se setkáte s tím, že si kladete otázku, jsou opravdu tak jiné a zdravé oproti normálním potravinám takzvaně konvenčním? Pojďme se na bio podívat z různých stran a projděme si různé vědecké studie na toto téma.
Jedna z posledních studií, kterou si nechal udělat britský Úřad pro kontrolu potravin, vypovídá o tom, že neexistuje důkaz, že by biopotraviny byly zdravější. Jak normální, tak bio potraviny obsahovaly stejné množství vápníku, železa a vitamínu C. Lišily se v podílu dusíku a fosforu, což je způsobeno použitím různých hnojiv. Podle této zprávy rozdíly nemají žádný vliv na zdraví lidí, kteří konzumují biopotraviny.
Na druhé straně Němci publikovali studii s opačnými výsledky. Tedy zjistili, že hlávkový salát, rajčata, brambory nebo zelí z ekologického zemědělství obsahují výrazně více vitamínů, bioaktivních látek a antioxidantů než konvenčně pěstovaná zelenina. Tak a teď babo, raď. Jak tedy vybírat a zda vůbec kupovat ekoprodukty?
I selským rozumem musíte dojít k závěru, že podvod to být nemůže. Biopotraviny jsou hodně kontrolovány. A to od zasetí semínka až po distribuci do obchodů. Pokud tedy chcete ověřit, zda je ta která věc opravdu bio, musí vám prodejce předložit doklad o ekologickém původu a také musí mít věc logo. "Ekologické logo a systém označování biopotravin představují mechanismus, který to zaručuje," říká prodejce biomasa Petr Václavík.
Základní pravidla ekologického zemědělství (aby zemědělec dostal licenci na logo)
Nesmí se používat žádná umělá průmyslová hnojiva, pouze ekologická.
Nepřijatelné jsou pesticidy. Proti škůdcům se může bojovat pouze ekologicky, například pomocí dravých roztočů nebo vosiček.
Na biofarmě nenajdete žádné geneticky modifikované organismy.
Zvířata na ekologických farmách mají výrazně lepší životní podmínky a je dbáno o jejich pohodu.
Biozemědělci o všech postupech, které používají, musí vést podrobnou evidenci.
Mýty kolem biopotravin
Bio je drahé
Bohužel, opravdu jsou bioprodukty dražší. Ale pokud si koupíte biošunku, máte záruku, že dostanete opravdu maso a ne svalovinu nasáklou vodou. Navíc s vyšším prodejem biopotravin je větší nabídka na trhu. A s tím pak i klesá cena. Dobrým příkladem jsou třeba jogurty, které jsou cenově srovnatelné s obyčejnými konvenčně vyráběnými smetaňáky.
Bio je hnusné a bez chuti
Většina z vás si myslí, že bio rovná se zrní, hnusné jídlo bez chuti. Naopak, pokud se po trhu rozhlédnete, najdete bio steaky, křupavý chléb i mléko nebo sýry a ovoce či zeleninu. Zkrátka cokoli, co chcete. A zacházení tedy zpracování či skladování je stejné jako u konvenčních potravin.
Bio je dietní
Opět další fáma. Mezi bio najdete klidně i prorostlý bůček, jen máte záruku, že jeho zdroj nebyl léčen antibiotiky a jako potravu dostával ekologické žrádlo. Prostě bio znamená ekologické, bez éček, konzervantů a bez použití pesticidů či hnojiv při výrobě. Nikoli bez tuku!
Bio je podvod
O bio zemědělcích se říká, že zatímco běžní farmáři stříkají zeleninu a ovoce ve dne, oni si nechají chemický postřik na noc, kdy nejsou vidět. Realita je úplně jiná. Všechny biopotraviny procházejí velmi přísnou kontrolou od vzniku suroviny, přes výrobu, až po chvíli, kdy se dostanou na váš stůl. Například při nákupu bio vajec jsou hlídané nejen životní podmínky slepic, ale také, zda přijímají krmivo v bio kvalitě. Stejně tak při nákupu bio salámu lze dohledat všechny suroviny, které musí být bio. Tedy prase, ze kterého pochází maso, musí žít za dobrých podmínek, nesmí být zabito na běžných jatkách, ale certifikovaných. Jakmile na výrobku objevíte zelenobílou zebru označující biopotraviny, máte jistotu, že si kupujete kvalitní výrobek. Pokud zebra není přímo na výrobku, například u vážené zeleniny nebo nebaleného pečiva, můžete prodejce požádat o předložení certifikátu a on je povinen vám jej ukázat.
"Já kupuji bio pravidelně, první syn jedl z devadesáti procent bio stravu do tří let, ten druhý asi bude méně. Ale snažím se jim dát biopotraviny, jak je to možné,“" řekla QAPu Zorka, maminka dvou malých rošťáků. "Mám v Plzni vytipovaný krámek, kde si objednám nákup a pán mi dá vědět, když zboží bio dorazí," upřesnila ještě. I další čerstvé maminky se snaží o bio stravu. "Malá jí od prvních příkrmů všechno z ekologického zemědělství. I já s manželem se snažíme kupovat bio. Ale je to částečně i o penězích, je to dražší," řekla QAPu Lenka, která bio kupuje už řadu let. "Koupila jsem nedávno v Tescu biosvíčkovou, hotovou. A musím říct, že byla pěkně hnusná," zasmála se ještě Lenka. "Ale dokud to půjde, budu dcerce dávat bio. Problém nastane asi ve školce,“ zamyslela se.
Tak je tedy na vás, zda si občas zpestříte jídelníček biopotravinami, zda se rozhodnete ušetřit tělu nějaké to éčko či konzervanty. Nebo zda si řeknete, že naše maminky taky žily bez bio, můžu tak žít i já.
Více info o biopotravinách například na www.biospotrebitel.cz/ nebo www.pro-bio.cz/, kde se dozvíte i základy proč bio ano.