12.12.2024 13:38
12.12.2024 12:11
V objektu v ulici Pod Všemi svatými v Plzni na Roudné vznikne evakuační středisko
12.12.2024 11:12
Čtrnáctiletí chlapci utekli při vycházce. Pátrá po nich policie
Máta a její zázračná síla
Máta - jedna z nejstarších léčivých bylin má své charakteristické aroma i chuť. Její účinky znali už staří Egypťané. I dnes se využívá hojně, třeba k výrobě populární peprmintky a hlavně v léčitelství.
Máta patří mezi nejstarší léčivky. Její sílu a charakteristickou chuť znali už staří Egypťané. Využívá se při dochucování pokrmů, koktejlů, v léčitelství, jako afrodiziakum a také na výrobu tradiční peprmintky. QAP pro vás zjistil o této bylince víc.
Nejznámějším zástupcem je máta peprná, která je charakteristická světle růžovými až nachovými květy a také listy mohou někdy mít až nachovou barvu. Užitnou částí rostlinky je nať a hlavně listy, které se sbírají až těsně před rozkvětem tedy v květnu až srpnu.
Listy je nejlépe sklízet kolem poledne, kdy je podíl účinných látek nejvyšší. Sušte co nejrychlej na suchých a stinných místech., protože při pomalém sušení listy hnědnou a ztrácejí účinnost. Při sušení umělém by teplota neměla přesáhnout 40 stupňů. Pozor, sušením si své léčivé účinky zachovává máta pouze rok!
Máta obsahuje silice jejichž součástí je menthol, třísloviny, hořčiny, organické kyseliny a další užitečné látky. Menthol vyvolává pocit hladu a znecitlivuje. Je možné ho využít ve formě nálevu, oleje i tinktury. Používá se i při inhalaci a jako přídavek do koupelí. Inhalace máty se doporučuje při rýmě, nachlazení, zánětu hrtanu a průdušek či při nemocech dýchacích cest.
Olej se uplatní při špatném trávení a horečnatém revmatismu. Tinktura se využije na obklady při svědění kůže, vyrážkách a kpřivce. Také se může dát na spánky hlavy při mogrenách.
Dva až tři šálky denně nálevu z máty jsou výborné na poruchy trávicícho traktu, křeče svalstva i trávicího traktu, povzbuzuje žaludeční šťávy a žluč. Také snižuje tlak a osvěžuje dech. Dokonce prý i posiluje nervovou soustavu, není to bylinka zázračná?