Obézních dětí přibývá, už kvůli nim změňte stravovací návyky!

29.10.2012 18:01

Podle odborníků je obézní dítě výkladní skříní rodiny. Dítě není jen terčem posměchu, jde hlavně o závažný zdravotní problém!

Slovo ,,obezita,, se skloňuje stále častěji a obézních i přes neustálé varování lékařů přibývá. Alarmující je ovšem nárůst tzv. dětské obezity. Přitom, jak se říká, dítě je výkladní skříní celé rodiny. Hlavní zdroj dětské obezity se tedy dá v civilizovaném světě jednoznačně pojmenovat - je to životní styl rodiny.

Ale jak poznám, že zrovna moje dítě je obézní neboli kdy je hmotnost dítěte nebezpečná pro jeho zdraví?

Jak se QAPu.CZ podařilo zjistit u známé plzeňské lékařky pro děti a dorost Dagmar Valečkové, rozhodně není potřeba řešit dětskou obezitu v kojeneckém nebo batolecím věku. ,,Většinou první signál přichází kolem čtvrtého, možná až pátého roku a výš. Směrodatné jsou pro nás tzv. percentilové grafy," ukazuje nám ochotně lékařka s tím, že když jde graf rovnoměrně nahoru (výška,váha, věk, chlapec-dívka), je vše v pořádku.

,,Když takové dítě přijde k nám do ordinace, rozhodně nenařizuji dietu. Spíš s rodiči zkonzultujeme jídelníček. Někdy je potřeba ho změnit od snídaně po večeři. Jen když dítě třeba přestane pít sladké limonády a začne pít vodu, jde váha dolů. Místo kakaa, ať si dá raději jogurt. Nejsou to žádné novinky pod sluncem. Důvody, proč jsou děti obézní, jsou stále stejné. Špatné stravovací návyky, dítě vysedává u počítače a nemá pohyb. A pak ty sladké nápoje. Kritický je věk 10-12let, to si to dítě už kolikrát uvědomí samo a začne  s tím něco dělat a nebo taky ne. Potom může pomoci rodina spolu s lékařem," doplňuje Dagmar Valečková.

Můžete také využít čísla BMI, které ukáže, zda je poměr váha X výška v normě.

           hmotnost k
BMI = ------------------
          (výška) m2

U 5-letých holčiček platí:

BMI 17.14 nebo méně = normální, zdravá váha
BMI 17.15 až 19.16 = nadváha
BMI 19.17 a více = obezita

U 5-letých kluků:

BMI 17.41 a méně = normální, zdravá váha
BMI 17.42 až 19.29 = nadváha
BMI 19.3 a více = obezita

Tyto údaje byly zveřejněny v květnovém čísle odborného časopisu „British Medical Journal“ v roce 2000.

A jak s obezitou bojovat? Odborníci mají desatero celkem jednoduchých rad:

1)Pravidelný pohyb-nejdůležitější a nejúčinnější bod. Pohyb je důležitý nejen v boji proti nadváze a obezitě, ale třeba i proti cukrovce. Pohyb by se pro děti měl stát nedílnou součástí života.

2)Pravidelné stravování-i když my třeba takové zvyky nemáme, dětem bychom je měli dopřát. Nezapomínejte na snídani, její vynechání většinou vede k rychlému dopnění energie ve formě sušenech nebo sladkých nápojů.

3)Dostatek ovoce a zeleniny-3xdenně, počítá se třeba jablko ke svačině, rajče či okurka jako příloha k večeři.

4)Soustředit se na jídlo-děti pak nesnědí více,než potřebují.

5)Vyhýbat se reklamám na potraviny

6)Pravidelný spánek-je pro dítě zcela zásadní, jinak bude unavené a je třeba víc energie z jídla a pití. 

7)Dostatek vápníku-najdete ho v brokolici, oříšcích, v sezamovém semínku nebo žloutku.

8)Pozor na moderní diety-často vedou u dívek k anorexii nebo bulimii, lepší je se poradit s dětským lékařem.

9)Zapojit se musí celá rodina-pokud dítěti lékař naordinuje jiné stravovací návyky, musí je dodržovat všichni!

10)Omezte hry na počítači a sledování televize-lepší je přece zdravý pohyb.

Kromě snídaně je pro děti velmi důležitá svačina a školáci jedí očima, takže pokud krabička bude hodně barevná, určitě neodolají. Odborníci také doporučují připravovat jídlo společně. A pozor, nezapomenout na pitný režim! Dítě by mělo denně vypít 1,5 l čisté vody nebo ovocných či zeleninových šťáv. 
Dětská obezita je závažný zdravotní problém. Na přelomu tisíciletí nabyla charakteru celosvětové epidemie. Varující je nárůst obezity u dospělé populaci, kde se pohybuje mezi 10-40 %, ale hlavně nárůst obezity u dětí a dospívajících. U dětí dle posledních údajů stoupl počet obézních z 3 % na 6 % !!! , to je o 100%!

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT