12.12.2024 21:30
12.12.2024 18:57
Víkend je opět tady! Kam vyrazit za zábavou v Plzni a Plzeňském kraji?
12.12.2024 13:38
Na Čtyřce jsou nová parkovací stání. Obvod do nich investoval více než 1 milion korun
Osteoporóza, tichý zloděj kostí
Tichý zloděj kostí je u vás, ani nevíte, jak. Špatně šlápnete a průšvih je tu. Kost se snadno zlomí, a lékaři vám diagnostikují osteoporózu. Jak je to možné, ptáte se. Pojďme se na osteoporózu podívat blíž.
Osteoporóza je onemocnění kostní tkáně, které vede ke zvýšené křehkosti kostí. V důsledku tohoto jevu dochází u lidí trpících tímto onemocněním k četnějším zlomeninám. Slovníky a lexikony uvádějí osteoporózu jako takzvané řídnutí kostí. Nemoc se častěji vyskytuje u žen ve vyšším věku obvykle po menopauze. Název vychází ze dvou řeckých slov osteo – kost a poros – otvor. Stav je nejčastěji způsoben nedostatkem vápníku v těle a zvýšeným odbouráváním kostní tkáně při nedostatku fyzické zátěže.
Tolik k teorii, co to je osteoporoza. Tento tichý zloděj kostí bývá tak označován proto, že osteoporoza nebolí, nevíte tudíž, že ji máte. Obvykle se na ni přijde až při úrazu, kdy je třeba až chirurgického zásahu tam, kde by jinak zdravému stačila sádra. Podle reálných odhadů osteoporózou trpí každá třetí žena v pokročilejším věku. Postihne také každého pátého až šestého muže.
K léčbě osteoporózy se používají různé léky, mezi které patří vápník a vitamín D. Správný denní příjem vápníku by měl dosahovat u dospělých osob ve věku do 50 let nejméně jednoho gramu za den. U lidí nad 50 let a zvláště u osob trpících osteoporózou je toto množství ještě o polovinu vyšší asi 1500 mg.
Mezi rizikové faktory podílející se na rozvoji osteoporózy patří menopauza , poruchy menstruačního cyklu, vyšší věk, kouření, nadměrné a časté pití alkoholu, snížený přísun vitaminů C a K, nízká hladina vitamínu D, užívání kortikoidů a léků potlačujících záchvaty. Na vznik osteoporózy mohou mít vliv také jiná onemocnění jako jsou revmatoidní artritida, cukrovka či střevní zánětlivá onemocnění.
Lékaři každoročně evidují kolem 20 000 případů klinicky zdokumentovaných zlomenin obratlů vzniklých v důsledku neléčené osteoporózy. U dalších 20 000 pacientů se neléčené onemocnění projeví zlomeninami v oblasti kyčelního kloubu.