Přeprava seniorů a těžce zdravotně postižených občanů se od dubna změní

08.02.2014 16:00

Přeprava seniorů a těžce zdravotně postižených občanů je v současné době nevyhovující. Dopravu i provoz call centra a dispečinku zajistí od dubna Plzeňské městské dopravní podniky na základě smlouvy uzavřené s městem.

radnice plzen_foto QAP

Současná podoba přepravy seniorů a těžce zdravotně postižených občanů se od dubna letošního roku změní. Nahradí ji nový systém, který nabídne nepřetržité dispečerské služby a možnost objednat si přistavení vozu na potřebný čas.

"Zhruba od roku 1997 nereflektuje vývoj obslužnosti a vozovou vybavenost veřejné městské dopravy, proto přicházíme s novým řešením, na kterém se podíleli jak pracovníci odboru sociálních služeb magistrátu, tak projektoví manažeři dopravních podniků," uvedl Jiří Kuthan, radní pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví.

"Smyslem nového systému je zefektivnit tuto dopravu, vyhovět požadavkům jak ze strany seniorů, tak handicapované veřejnosti, a zvýšit komfort služeb pro zmíněné cílové skupiny," doplnila Alena Hynková, vedoucí odboru sociálních služeb magistrátu.

Speciální linka Z 72, která byla zřízena za účelem přepravy zdravotně postižených občanů a seniorů v době nedostatečné obslužnosti města bezbariérovými spoji, je nyní minimálně využívána. Zdravotně postižení tímto autobusem nejezdí vůbec.

"Během zhruba posledních patnácti let se situace změnila. Až na několik výjimek neexistují v Plzni linky neobsluhované alespoň jedním bezbariérovým spojem. Speciálním autobusem Z 72 nyní přepravujeme v průměru jen čtyři až šest osob," vysvětluje ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus důvod, proč tato linka se zavedením nového systému od letošního 1. dubna 2014 přestane jezdit.

Odbor sociálních služeb magistrátu ve spolupráci s Plzeňskými městskými dopravními podniky tak zpracoval nové řešení.

"Návrh vychází z našich opakovaných šetření a reflektuje potřeby cílových skupin, jimž je určen. Ať už se jedná o provoz call centra, dispečinku s provozním režimem 24 hodin denně pod sedm dnů v týdnu, pohotovost řidiče, odvoz postižených dětí do a ze školy, dopravu na zavolání nebo zajištění pravidelné i nepravidelné dopravy klientů Centra pobytových a terénních sociálních služeb ve Zbůchu," sdělila Alena Hynková.

Dopravu na zavolání dopravce zpoplatní. "Nástupní taxa pro každou přepravovanou osobu a její doprovod bude pro dospělého a dítě ve věku od šesti do patnácti let deset korun. Za každou jednotlivou jízdu po městě zaplatí dospělý 20 a dítě deset korun, mimo Plzeň pak 11 korun za kilometr," konstatuje ředitel Kraus.

Nový systém dopravy bude fungovat od 1. dubna 2014. Smlouva se uzavře do konce března. Za rok poskytovaných služeb, tedy od dubna 2014 do března 2015, zaplatí město dopravním podnikům 4,7 milionu korun.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT