Proti ´plíživému zloději zraku´ se lze bránit

17.06.2011 14:22

Zelený zákal, označovaný jako ´plíživý zloděj zraku´, je závažné oční onemocnění, které lze při včasném rozpoznání úspěšně léčit. QAP zjišťoval víc. 

Zelený zákal, označovaný jako ´plíživý zloděj zraku´, je závažné oční onemocnění. Postupně totiž ničí vlákna zrakového nervu a takové poškození je již nevratné. Touto chorobou u nás trpí více než 250 z 10 000 obyvatel, přesto je informovanost veřejnosti stále nedostatečná. K většímu povědomí o této nemoci má přispět i nový edukační projekt www.zeleny-zakal.cz a vyhlášení Světového dne glaukomu.

Zelený zákal je nutné rozpoznat včas

Přestože zeleným zákalem může onemocnět každý, existují rizikové faktory, které jeho pravděpodobnost zvyšují. Mezi ty nejdůležitější se řadí:

Zvýšený nitrooční tlak – každý člověk by měl absolvovat pravidelné měření svého nitroočního tlaku. Vyšetření je bezbolestné a může ho provést kterýkoliv oční lékař.
Věk – u lidí starších 40 až 45 let je riziko vzniku zeleného zákalu podstatně vyšší. Návštěva očního lékaře, která může zachránit zrak, se proto doporučuje alespoň jednou za dva roky každému člověku staršímu 45ti let.
Dědičnost – vědci již identifikovali několik genů, které mohou znamenatzapříčiňovat vyšší riziko zeleného zákalu. Riziko onemocnění je proto větší, pokud má zelený zákal již někdo z příbuzných.
Rasa – u černochů se zelený zákal vyskytuje 4,5x častěji než u bělochů.
Vady zraku – především silně krátkozrací lidé mají zvýšené riziko vzniku zeleného zákalu. Do jisté míry to platí také o lidech s dalekozrakýchostí.
Poruchy krevního oběhu – zelený zákal se častěji rozvíjí u lidí, kteří trpí výrazně nízkým krevním tlakem (zde je to tedy opačně než u tlaku nitroočního!).– zelený zákal se častěji rozvíjí u osob s cévními chorobami.
Poranění oka – při některých poraněních oka může dojít ke změnám, které později zapříčiní vznik zeleného zákalu.

Světový den glaukomu

Zelený zákal, odborně nazývaný glaukom, je celosvětově druhou nejčastější příčinou slepoty. Toto onemocnění nastupuje velmi nenápadně a mnoho lidí se o něm dozví až ve chvíli, kdy je jejich zrak nevratně poškozený. Dvě největší světové organizace zabývající se zeleným zákalem (Světová glaukomová asociace a Světová asociace glaukomových pacientů) se proto rozhodly vyhlásit letos poprvé Světový den glaukomu, který bude každoročně připadat na 6. března.

Spuštěn byl také nový web, který má pomáhat veřejnosti a informovat o zeleném zákalu. Jede na adrese www.zelený-zákal.cz.

zdroj: meditorial+

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT