12.12.2024 13:38
12.12.2024 12:11
V objektu v ulici Pod Všemi svatými v Plzni na Roudné vznikne evakuační středisko
12.12.2024 11:12
Čtrnáctiletí chlapci utekli při vycházce. Pátrá po nich policie
Transfúzní stanice v Plzni se opět potýká s akutním nedostatkem krve
Transfúzní oddělení FN Plzeň uvítá dárce všech krevních skupin, krve je totiž před blížícími se svátky akutní nedostatek. Nejvíc je potřeba negativních B a 0. Zváni jsou samozřejmě i prvodárci.
Transfúzní oddělení FN Plzeň hlásí opět akutní nedostatek krve. A to všech skupin. Lékaři si to vysvětlují třeba i předvánočním shonem a obdobím viróz. Vítáni jsou proto všichni, kdo se rozhodnou nejcennější tekutinu darovat. QAP.CZ proto vyrazil na Transfúzní oddělení FN v Plzni na Borech nejen darovat krev, ale zjišťovat pro vás také všechny důležité informace.
Přestože čekárna nevypadá, že by bylo dárců poslední dobou tak málo, opak je pravdou. ,,To je tím, že proběhla výzva v médiích, jinak takhle plno rozhodně není," dozvěděli jsme se od sestřičky hned na příjmu. Čekárna je sice plná, ale přesto se dlouho nečeká. Po odevzdání vyplněného formuláře spolu s občankou, jdete na odebrání vzorku krve kvůli určení skupiny, následuje vážení a měření tlaku, poté s vámi lékařka zkonzultuje vyplněný formulář a pak už čekáte na samotný odběr. ,,Prvodárce by si měl vyčlenit zhruba 100 minut svého času," prozrazuje jedna ze sestřiček. Otevřeno má Transfúzní oddělení FN Plzeň každý den, pondělí-úterý-čtvrtek-pátek od 6.30 do 12 hodin a ve středu až do 17.30. Nesmíte mít ovšem rýmu ani kašel, přesněji řečeno nesmíte být měsíc po jakémkoliv infekčním onemocnění nebo třeba po trhání zubu či operačním zákroku.
Jak často darovat krev? Transfúzní stanice zásobuje krví Fakutní nemocnici v Plzni, která provádí náročné operace a dárců je podle primářky oddělení Růženy Herynkové málo. Chybí krev: 0+, A+, 0-, A-, B- . Důležité je vědět i to, že minimální pauza mezi odběry musí být alespoň dva měsíce. Ideální je, aby ženy chodily darovat 3x do roka, muži můžou 4x až 5x. ,,Nejčastěji lidé nemohou darovat krev právě proto, že prodělali nějaké virové onemocnění nebo mají třeba po úraze, potom jim odběry nedoporučujeme," prozradila nám primářka Transfúzního oddělení.
Nebolí to? Nebolí! Jak jsme se přesvědčili na vlastní kůži, odběr vzorku kvůli určení skupiny krve, nestojí ani za řeč a samotný odběr se sice provádí větší jehlou, ale jde o vteřinku a pak už na lehátku strávíte zhruba 8 minut, než potřebné množství krve nateče. ,,Prvodárce dává 400 ml a pak už je to 450 ml. ," vysvětluje sestřička. ,,Jinak mezi prvodárci a zkušenými dárci rozdíl není, každý musí vyplnit formulář, jít na vzorek a počkat na odběr. Pouze pokud si někoho pozveme, potom jim dáme přednost," dodává sestřička.
,,Čekala jsem to horší, jsem tu poprvé, ale dobrý," říká s úsměvem Hanka, kterou přišla k prvnímu odběru podpořit sestra. ,,Chtěla jsem to udělat už dávno, tak konečně," dodává mladá žena.
Pokud chcete udělat před vánocemi dobrý skutek, máte jedinečnou příležitost. Krve totiž není nikdy dost! Hlavně před blížícími se svátky.
PS-čeká na vás velmi příjemné prostředí s televizí, mají tam milé sestřičky a navíc dostanete za odměnu svačinku, chleba se šunkou a kafíčko s tatrankou:-)
FOTO:QAP.CZ