Unikátní pomůcky pro rehabilitaci zařídila plzeňská Fakultní nemocnice pacientům

23.09.2010 20:15

Plzeňská Fakultní nemocnice pořídila svým pacientům nové, unikátní pomůcky pro rehabilitaci, které nemají obdoby nikde v Česku. Zaplatila za ně 23 milionů. Bylo to opravdu nutné, bylo staré zařízení tak špatné?

Desítky přístrojů pro několik rehabilitačních pracovisť pořídila Fakultní nemocnice Plzeň v rámci projektu, který má podpořit modernizaci v oblasti rehabilitace pacientů po operacích a úrazech. Některé z těchto přístrojů jsou v naší republice jako první. Byly tyto kousky opravdu tak nutné?

Přístroje za 23,5 milionu korun, na něž bylo přispěno i z EU, jsou určeny pro zavádění nových rehabilitačních metod a k zajištění včasného nasazené té správné léčby. Urychlí i léčbu samotnou?

"Pro pacienty to znamená, že je pro ně lepší péče za pomoci těchto nových zařízení, kdy my je můžeme lépe ošetřovat. Máme pro ně lepší péči v oblasti vodoléčby i třeba vybavení tělocvičen nebo elektroléčby," řekla nám Andrea Božovská z interního oddělení- rehabilitace. "Co se týče urychlení léčby, to nelze takto řící, urychlit to na úkor kvality nejde, ale ty přístroje, které my teď máme mohou urychlit díky té vysoké intenzitě dobu působení. Záleží ale i na přístupu fyzioterapeuta," dodala ještě k otázce avizovaného urychlení léčby.

Minimálně se budou pacienti cítit dobře proto, že mají na sobě nové přístroje a ne nějaké historické a staré. A právě tady je prostředí důležité, placebo efekt je neopomenutelný i při rehabilitaci.

Bylo toto drahé zařízení opravdu nutné?

"Vodoléčba byla opravdu v hrozném stavu a to až po vodní trubky. Co se týče elektroléčby tak tam třeba laserová sonda byla opravdu hodně zastaralá a my jsme toužili po novější, takzvané sprchové hlavici, kterou už máme a využíváme," upřesnila Božovská. Takže, jak jsme zjistili,  byla většina zařízení ještě z dob bývalé Vojenské nemocnice, takže opravdu nic moderního. Některé přístroje i 20 až 30 let staré. A jelikož od těch dob technika pokročila, je jisté, že toto historické vybavení nemůže poskytnout ten správný a moderní komfort.   

Co s těmi starými kousky?  

Některé jsou ještě funkční, ty nechá nemocnice dále pracovat. Ty opravdu historické přístroje, které jsou mnohdy často opravovány nebo jsou opravdu v havarijním stavu, půjdou pryč. "Pokud bude prostor dovolovat, chceme využívat i ty starší, tím se nám vlastně také navyšuje kapacita zařízení. A i to je přínosem pro pacienty," myslí si Andrea Božovská.

Konečně se i Plzeňané dočkali komfortu na rehabilitačních pracovištích ve Fakultce v Plzni.

        

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT