V krajských nemocnicích začnou s jednodenní chirurgií

21.08.2011 8:24

Nemocnice vlastněné Plzeňským krajem začnou od září letošního roku poskytovat léčbu v režimu takzvané jednodenní chirurgie.

Jednodenní chirurgii zavedou od září nemocnice Plzeňského kraje. Při ní budou vhodným pacientům v dobré fyzické kondici provádět nejběžnější plánované chirurgické zákroky, u nichž je minimální riziko pooperačních komplikací.

Ke zkrácenému způsobu léčby přistupují nemocnice proto, že o něj má zájem stále víc pacientů a též zdravotní pojišťovny.

Co je jednodenní chirurgie?

Nejde o žádnou novou chirurgickou metodu. Operatéři při ní provádějí stejné úkony jako dosud. Je to jiný způsob organizace péče o pacienty, který umožňuje, aby trávili pooperační rekonvalescenci v domácím prostření v péči blízkých. Pobyt v nemocnici je tak omezen na dobu nezbytně nutnou  během operačního výkonu a  bezprostředně po něm.

"Konkrétně se jedná o to, že pacient vhodný pro tuto léčbu napřed podstoupí ambulantní předoperační vyšetření. Pak ve stanovený den přijde do nemocnice, kde proběhne zákrok. Po něm stráví v nemocnici pod dozorem odborného personálu jednu noc, a pokud to ráno pooperační stav dovolí, je propuštěn do domácí péče," vysvětlil mluvčí René Zeithaml a pokračoval: "Před tím je také poučen, jak rozpoznat příznaky případných komplikací a co v takovém případě dělat. Personál nemocnice je připraven kdykoli reagovat."

Aby k žádným komplikacím nedocházelo, budou nemocnice realizovat v prvních měsících nejméně problematické zákroky. Jedná se například o operace hemoroidů, křečových žil, jednoduché kýly, artroskopii, konizaci či odejmutí kovových materiálů.

"Kvůli zavedení jednodenní chirurgie nebudeme nabírat nový personál. Dojde jen ke změnám v organizaci práce," sdělil náměstek ředitele Klatovské nemocnice pro léčebně preventivní péči Jaromír Vondrů.

Například v Domažlické nemocnici chtějí výkonům plánovaným v jednodenní chirurgii věnovat jeden až dva dny v týdnu. V prvních měsících odhadují, že tak ošetří tři až pět pacientů týdně. "Uvidíme, jaký bude zájem ze strany pacientů a jak se tento způsob práce osvědčí. Ke konci roku provedeme zhodnocení a rozvahu, jak budeme pokračovat dále," dodal zástupce ředitelky Domažlické nemocnice pro léčebně preventivní péči Petr Suastika.

V Klatovské nemocnici odhadují, že z počátku budou ve 24hodinovém režimu ošetřovat 10 až 12  pacientů měsíčně. Rokycanská a Stodská nemocnice je vzhledem k tomu, že působí v jedněch z populačně nejstarších okresů v zemi, ke konkrétním číslům opatrná.

"Na jednodenní chirurgii jsme z medicínského i organizačního hlediska dobře připraveni. Naši pacienti jsou ale hlavně starší lidé s vyšší frekvencí přidružených chorob. Pro ně není zkrácení doby pooperačního sledování na nemocničním lůžku vždy vhodné," řekl ředitel nemocnice ve Stodě Jiří Suda.

Co Vás může zajímat?

Jednodenní chirurgie je vhodná pro pacienty v dobré kondici, aby bylo minimální riziko pooperačních komplikací. Jedná se o předem plánovanou léčbu (nikoli akutní), s níž musí souhlasit pacient. Jednodenní chirurgie je trendem - lidé ji vyžadují, aby nemuseli být hospitalizováni v nemocnici, ale aby rekonvalescence probíhala v domácím prostředí.
 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT