Žáci v Západních Čechách natáčejí vzpomínky umělců i příslušníků buržoazie a undergroundu

15.02.2015 9:37

V rámci projektu Příběhy našich sousedů týmy žáků osmých a devátých tříd naslouchají pamětníkům významných událostí našich dějin, jejich vzpomínky natáčejí a nahrávky publicisticky zpracovávají do podoby ucelených životních příběhů.

post bellum

Nucené vystěhování, šikana StB, kultura a věda za normalizace i život v undergroundu. Právě pamětníky těchto dějinných momentů vyhledávají a nahrávají žáci základních škol v Plzni v rámci projektu Příběhy našich sousedů.

Projekt se nyní rozbíhá ve čtyřech nových městech, o zahájení jednají organizátoři projektu ze společnosti Post Bellum i v Karlových Varech, Klatovech a dalších západočeských městech.

"Žáci natáčejí i příběh paní Silvy Chnápková, jejichž statek v Ovračíně se v 80. letech stal centrem západočeského undergroundu," říká vedoucí vzdělávacího projektu Hana Hniličková a dodává: "Děti se na půl roku stávají reportéry pátrající po osudech lidí ze svého okolí. Přitom se seznamují s fenomény moderních dějin a příběhy, které by jinak byly zapomenuty, vyprávějí dál."

V rámci projektu Příběhy našich sousedů týmy žáků osmých a devátých tříd naslouchají pamětníkům významných událostí našich dějin, jejich vzpomínky natáčejí a nahrávky publicisticky zpracovávají do podoby ucelených životních příběhů, které se stávají součástí sbírky pametnaroda.cz, a která v současnosti obsahuje více než 3000 osudů pamětníků války, holocaustu i totalitních režimů. Pamětníky děti hledají ve spolupráci s organizacemi sdružující seniory i ve svém okolí.

V loňském roce svůj příběh vyprávěla i Jarmila Bočánková, jež byla s celou svou rodinou označena za zrádce. "Na Silvestra ráno přišlo asi sedm nebo osm takových oděnců s flintami a začalo zatýkání. Začalo to tím způsobem, že jsme vylezli z postele ještě v nočních košilích. Brečela jsem a oni řekli, ať si sbalíme nějaký průkaz, a že jsme zatčeni a že nás odvezou," říká v nahrávce týmu ze ZŠ Schwarzova, Jarmila byla odsouzena ke 4 letům do komunistického vězení.

Projekt nesleduje formu klasických besed, žáci i učitelé procházejí publicistickým školením, kde se učí pracovat s technikou a vést rozhovory. S pamětníky se setkávají v malých skupinách, často doma u čaje, a sami jej vyzpovídávají a natáčejí. Pod vedením svých učitelů a koordinátora ze společnosti Post Bellum digitalizují fotografie, dohledávají informace v archivech a natočené materiály zpracovávají do podoby video dokumentu, komiksu nebo pod vedením profesionálů z Českého rozhlasu natáčejí reportáž.

V Plzni bude v březnu projekt zakončen slavnostní prezentací, na které budou vyhlášeny nejlepší žákovské týmy. Všechny zpracované nahrávky a příběhy se publikují na stránce pribehynasichsousedu.cz a ukládají se do sbírky Paměť národa.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT