13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Část Lobezského parku se uzavírá, začínají práce na skalní stěně
Jednou z částí Lobezského parku je skála, která je tu připomínkou dřívějších pískovcových lomů. Při rekonstrukci parku se ale zjistil problém se stabilitou skály. Nyní začínají práce, které mají skálu zabezpečit.
"Dnes začínají práce na zajištění pískovcové skály v Lobezském parku v blízkosti ulic Nad Úhlavou a Revoluční. Skála bude očištěna, nestabilní části odstraněny, stabilitu skály posílí kotvy. Lidé se do parku dostanou, jeho část, kde budou probíhat práce, bude do srpna tohoto roku nepřístupná. Předpokládané náklady jsou odhadovány na čtyři miliony korun včetně DPH," uvádí tisková mluvčí města Plzně Eva Barborková.
Skály v parku jsou pozůstatkem těžby pískovce. Arkázový pískovec se tu lámal v 18. a převážně v 19. století. Těžba kamene ale začala být nerentabilní a došlo k uzavření lomu. Město se v roce 1933 rozhodlo vykoupit nevyužívané a zarostlé pozemky a v místě vybudovat park. Více jsme psali zde.
Problém se skálou tvořící svah pod obloukem ulic Nad Úslavou a Revoluční byl zjištěn již při rekonstrukci Lobezského parku před čtyřmi lety. Město nechalo udělat nejnutnější zabezpečovací práce a zadalo projektovou dokumentaci k dlouhodobému zajištění stability skály, podle které nyní práce začínají. Nejdříve dojde k očištění horní hrany skály od náletové vegetace, ze skály budou odstraněny zvětralé části a nebezpečné převisy. Stabilita pak bude zajištěna pomocí prvků z injektovaných samozávrtných kotevních tyčí.
Některé vypadlé bloky ze skalní stěny budou nahrazeny takzvanou kotvenou plombou z kamenného zdiva. „Zajištění horní hrany skalního masivu pak bude provedeno pomocí ochranného systému vegetačních pásů, tzv. rukávců. Jde o rukávec z geotextílie s vegetačním substrátem, do jehož otvoru se v horní části sází rostliny. Vegetace tak neprorůstá do skály. Rukávce jsou sofistikovaně uchyceny na skále a postupem času srostou s okolním prostředím. Je to poměrně nová technologie, kterou jsme již použili u Košuteckého jezírka. Tam se to osvědčilo, a tak jsme se rozhodli ji použít i v Lobezském parku. Na skálu se tak dostane zeleň, aniž by narušovala samotnou skálu,“ řekla vedoucí oddělení urbanistické zeleně Správy veřejného statku města Plzně Hana Hrdličková.
Místo bude v době prací uzavřeno. "Staveniště pod skálou bude oploceno a osazeno informační tabulí. Příjezd na staveniště bude po asfaltové komunikaci ve spodní části parku podél obytných domků," uvádí dále tisková mluvčí města.
Práce by měly skončit v srpnu.
foto: QAP.cz, Magistrát města Plzně