Auto CB ŠKODA nový SUPERB

Revitalizace Stráně v Rokycanech začala. Kdy bude hotovo?

16.02.2023 14:46

Začala dlouho očekávaná revitalizace Husových sadů a Kalvárie v Rokycanech, místní toto místo znají spíše pod názvem Stráň. Nyní se začalo s kácením dřevin.

Stráň_kácení stromů_0223_město Rokycany

„V polovině února jsme začali se samotnými pracemi – kácením dřevin. Revitalizace zahrnuje vybudování nových komunikací a zpevněných ploch, Velkou lávku přes rokli u hřbitova, Malou lávku nad koupalištěm u ulice Nad Strání a lávku pod vyhlídkou nad fotbalovým stadionem. Chybět nebude drobná architektura, nové lavičky, odpadkové koše a informační tabule nebo vegetační prvky. Počítá se také s přemístěním prvního zastavení Křížové cesty na Kalvárii,“ vysvětlil místostarosta města Rokycan Jiří Sýkora.

Jedná se o rekonstrukci nejvýznamnější a nejrozsáhlejší plochy veřejné zeleně v Rokycanech o výměře 23 hektarů. „Husovy sady a Kalvárie jsou ojedinělým územím s vysokým rekreačním, urbanistickým i ekologickým potenciálem. Svahy Husových sadů s porosty se skalnatými výstupy vytváří kulisu celé severní části města. Již od roku 1895 bylo území vybaveným parkem s množstvím vycházkových tras, altány a vyhlídkami. Z původních úprav se dodnes zachovala cestní síť a stopy původních objektů,“ připomněl historii území Tomáš Rada, starosta města Rokycan.

Zásadní stavbou bude nová Velká lávka přes rokli v blízkosti hřbitova. Celková délka lávky bude 22,5 metru, šíře bude 1,5 metru a bude sloužit pouze pro pěší. Konstrukce lávky je doplněna ocelovo-dřevěnou mostovkou a ocelovým vzpěradlem. Další investicí bude Malá lávka poblíž ulice Nad Strání, celková délka bude 7,5 metru. Nová lávka vznikne také v prudkém svahu pod vyhlídkovou terasou s celkovou délkou 10,5 metru.

Náklady na revitalizaci jsou ve výši 18,9 milionu korun bez DPH. Hotovo by mělo být v březnu 2024.

„Co se týká drobné architektury, bude na vyhlídce u pravidelného parteru instalováno nenápadné zábradlí z nerezových profilů a sítě. V rámci projektu dojde také k přemístění prvního zastavení křížové cesty z travnaté plochy blízko rušné komunikace k nově vybudované dlážděné cestě stejně, jako je tomu u ostatních zastavení,“ doplnila Šárka Kozlerová z Odboru rozvoje města Městského úřadu Rokycany, která má investici na starosti.

V celém řešeném území budou rozmístěny atypické sedací prvky z masivního dřeva a odpadkové koše. U vstupů do parku budou umístěny informační tabule s orientační mapou a základními informacemi o parku.

„Součástí rekonstrukce je i kácení vybraných dřevin, a to zejména v prostoru křížové cesty na Kalvárii, u velké vyhlídky v Husových sadech, u cesty k letišti v místě nové lávky přes rokli a u vstupu za Litohlavským mostem. Dojde také k výsadbě 14 kusů nových stromů. Na malé vyhlídce vznikne zvýšený kamenný záhon osázený trvalkami a travinami,“ upřesnila Lucie Stehlíková z Odboru rozvoje města Městského úřadu Rokycany, jež má na starost správu zeleně města.

Foto město Rokycany

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT